Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

S manželem zpěvákem Danem Landou (39) si Mirjam první dcerku Anastázii (10) pořídila několik let poté, co se poznali. V roce 2003 k ní přibyla ještě dvojvaječná dvojčata Rozálie a Roxana. Zajímalo nás, jak filmařce mateřství změnilo život.

„Celý půlrok po porodu jsem po světě chodila hrdá na to, že jsem porodila dítě. Pak jsem se vzpamatovala. Nejsem typ matky, která by se kvůli dětem zbláznila,“ tvrdí Mirjam. O jejím svérázném pojetí rodičovství kolují v kuloárech různé historky. Například už několik dní po porodu natáčela film a dceru kojila „na place“ v karavanu. Ne každý však musí mít pro takovýto přístup pochopení. „Prosím vás, lidi toho nakecají. Co je komu do toho. Já se takovými věcmi netrápím,“ zůstává v klidu trojnásobná matka.

Svoboda nade vše

Režisérka doma svou autoritativní profesi rozhodně neuplatňuje. „Dcerám nechávám svobodu a zároveň očekávám, že od nich svobodu dostanu. S holkama si často děláme takové schůzky, kde si vyprávíme o všem možném. Ony se mi svěřují s tím, že třeba chtějí nové šatičky nebo víc peněz, já jim zase řeknu, že strávím tři dny mimo domov na natáčení. Tak si to dohodneme a všechno to platí,“ vysvětluje Mirjam. „Jsem vychovaná v tradiční rodině, jsem z pěti dětí, moji rodiče byli vždycky hodně nekonformní a já jsem to po nich převzala,“ dodává.

Dvojjazyčná rodina

Mirjam je původem Němka a málokdo ví, že doma většinou mluví svou rodnou řečí. „Máme to doma rozdělené. Já na holky mluvím výhradně německy a Dan česky. Někdy mě mrzí, že se mezi sebou baví česky. Mně by se víc líbilo, kdyby se bavili mou mateřskou řečí,“ posteskla si. Německy ostatně hovoří
i s Danem. „Doma mezi sebou ve většině případů komunikujeme německy. Ze začátku byla naše jazyková bariéra obrovská. Vždyť jsem žila v Čechách teprve týden. Snažila jsem se učit česky, ale Dan je na jazyky obrovský talent, a tak mu šlo učení cizí řeči rychleji.“

Budou z nich umělkyně?

Děti umělců mívají obvykle vztah ke kumštu. Je tomu tak i v rodině Landových? „Nijak zvlášť to nepozoruju. Ještě je brzo takové věci rozeznat,“ míní Mirjam. Minimálně Anastázie však po rodičích zdědila houževnatost. „Ve čtyřech letech se rozhodla, že bude krasobruslařkou. Tomuhle sportu se věnuje i přesto, že neměla ambice, aby se stala světově úspěšnou sportovkyní. Když je to ale její sen, tak jí to ráda umožním. Spíš ji naopak přemlouvám, aby tuhle činnost omezila. Má tréninky pětkrát týdně, z toho dvakrát týdně dvoufázové,“ svěřila se nám hrdá matka.

 

zdroj: www.super.cz