Jdi na obsah Jdi na menu
 


Landa se většinou brání přímým rozhovorům pro novináře. Proto mu nabízíme možnost: Vyjádřete se ke všemu, čím jste žil, čím žijete. K dispozici dostanete celou abecedu.

A
 
AGRESE
 
Máte k ní stále sklon?
Jestli máte na mysli pouliční fyzickou agresi, tak k té určitě ne.
 
Kdy naposledy jste se porval a proč?
Je to asi dva roky, co se mi nějaký opilec na ulici pokoušel silou vysvětlit, že může přecházet i mimo přechod jak ho napadne.

Dopadlo to tak, že jsem si o něj zlomil nohu a naštípl ruku, takže jsem si to nakonec odnesl daleko víc než on. Pak se strachujete, zda jste mu přece jen neublížil a nějakou dobu čekáte policii u dveří. Takové momenty vůbec nemám rád a nevyhledávám je, i když na ně trénuji. Kromě bojového sportu, kde se s přáteli občas pěkně seštípeme, se snažím konfliktům spíše vyhnout.

Agresivita a tupost v kombinaci může spustit určitý najetý stereotyp v mém jednání, ovšem musel bych mít pocit přímého ohrožení nebo alespoň předpokládaného akutního napadení. 
 
Jak si vysvětlujete, že jste byl agresivní coby mladý kluk?
Byl jsem plný nejistoty. Možná to bylo spíš takové volání po identitě, ale nechci být zbytečně patetický a nechci, aby něco vypadalo spíše jako výmluva... Bylo to prostě tak.

ALKOHOL
 
Pijete?
Minimálně. Naposledy jsem se opil už před několika lety.
 
Mohl alkohol za agresivitu, která kdysi čišela z Orlíku?
Agresivní atmosféra a alkohol šly tenkrát ruku v ruce jako nerozlučné kámošky. Je to ale normální, podívejte se na některé venkovské tancovačky nebo diskotéky, kde se objevují podnapilí mladíci. Nebyl možná koncert Orlíku, který jsem neabsolvoval téměř namol.

Opíjel jsem tehdy celkem často a život bez hospody jsem si nedovedl představit. Čím víc panáků a piv, tím potom víc odvahy... Bylo to pro mne takové tekuté karate, a že se nad tím musím zamyslet, to mi došlo až po slušném průšvihu, který byl důsledkem nějaké strkanice.

Kde, kdy a jak už nemá cenu rozebírat. Každopádně po tom, co jsem přestal pít, jsem se začal ve večerním projevu velmi rychle zklidňovat.
 
ANASTÁZIE
 
Jak změnilo váš život narození první dcery?
Narozením dítěte se stává život serióznějším a vy přebíráte velikou zodpovědnost za tvora, kterého přivádíte na svět. Do centra vaší optiky směřují najednou jiné priority a hodnoty - mělo by to být logické a přirozené.
 
Jak se jí žije mezi vrstevníky s příjmením Landová?
Zatím to zřejmě není nijak strašné a doufám, že je dobře připravená, protože už od útlého věku o všem otevřeně hovoříme. Ona ví, kdo je její otec, jaké má životní postoje a myslím, že je i dostatečná osobnost, aby si nenechala kazit život nějakým prokletím nebo předsudky.
 
ASKETISMUS
 
Je asketismus vaším cílem?
Kdybych to chtěl stručně shrnout, tak bych řekl, že dobrého pomálu a některé věci raději vůbec. Mám tím na mysli třeba tvrdé drogy anebo nevěru.

V rámci možností pečuji jak o tělo, tak o duši. Pro někoho to je normální, jinému už to zavání askezí. Já se tedy raději soustředím na to, jak se propracovat k nějakému svému „optimálnějšímu normálu“. Ale mnohem důležitější, než být dokonalý je neustále se snažit. Je to jako hra, ve které sbíráte sám před sebou plus a minus body.

Možná je to jen zlozvyk z toho, že jsem se motal do tolika činností a oblastí, ve kterých jsem se chtěl co nejdříve posunout někam nad průměr, a to bez analytického myšlení nejde. Je to vlastně zábava. 

Daniel Landa
 
Omezil jste postupně některé životní radosti, které vám už připadají zbytečné a rozptylující?
Samozřejmě, celou řadu. Má mysl musí být vždy v takovém stavu, abych za své chování a jednání vždy mohl převzít plnou zodpovědnost.
 
Přemýšlel jste někdy o tom, že byste odešel třeba jako mnich na čas do kláštera?
Nikdy jsem nechtěl být mnich, ale pobyt v tichu nikomu čas od času neuškodí. Nikdo neruší tok vašich myšlenek a koncentraci na vnitřní témata. Pro duši je to kolikrát víc osvěžující než dovolená. Není ale vůbec jednoduché trávit dny v tichu jen sám se sebou.

B 

BOJOVÉ SPORTY
 
Proč jsou pro vás důležité?
Zušlechťují duši i tělo. Dostal jsem příležitost sáhnout si hlouběji dovnitř do sebe, naučil jsem se překonávat únavu, bolest, prostě bojovat sám se sebou. Bojový sport vás vede k cílevědomosti, disciplíně a pokoře. Záleží na každém jednotlivci, kolik si z této příležitosti načerpá. Negativní výjimky najdete všude.
 
Jak často trénujete thajbox?
Pár měsíců třeba vůbec a další měsíce třeba také pětkrát týdně. Záleží spíše na aktuální pracovní fázi.
 
Jaké v něm máte ambice?
Obstát sám před sebou. Nezáleží, kam dojdu či zda zvítězím nad protivníkem, ale hlavní je vždy prezentovat dobrý, kvalitní boj. Jak na tréninku, tak v případném zápase. S tím je to horší, neboť kupodivu nemládnu a jsem pořád samá zlomenina. Naposledy přeražená čéška a před tím sotva doléčený zlomený nárt.

V zápase bez chráničů musíte být ovšem stoprocentně zdráv a to se mi kontinuálně nedaří. Při hrátkách na hrdinu prostě občas nějaká kost křupne a pak mne to omezí ve všem. Alespoň mám pak malé prázdniny na tvorbu.

BUDOUCNOST
 
Jak by měl vypadat optimální život padesátiletého Daniela Landy?
Jako toho čtyřicetiletého, jen doufám, že už bude mít Zlatý Drak na krku nějaký ten div - sportoviště, divadlo, dětskou nemocnici, nebo školu. To se všechno uvidí, nezáleží to jen na mně. Několik mých čar, nebo chcete-li linií, vede ještě dokonce dál, za padesátku. Přestože neustále hledám a těkám, pečlivě se snažím plánovat a od obsahu se zásadně neodchyluji.

Čas od času přijde doba nějakého etapového zhodnocení a já se potom rozhoduji, jak a kudy dál, aby to bylo co nejefektivnější z hlediska podstaty oněch čar, tedy smyslu původního plánu.
 
BUSH
 
Jaký máte názor na jeho prezidentování?
Není mi příliš sympatický. To už bych tedy raději silnou, sebevědomou Evropu, která si hlídá bezpečnost bez nějakých velkých bratrů, kteří určují, kdo je dobrý a kdo špatný. Je to ale jen pocit, protože se poslední dobou příliš neorientuji v tom, co je pravda a co lež.
 
Zajímají vás blížící se americké volby?
Ani ne. Uvidíme ten výstup a to je také otázka dojmu z dlouhodobějšího pozorování dané osoby.

C

CENY
 
Co pro vás znamená Český slavík nebo Anděl?
Nepotřebuji soutěžit v tom, kdo je populárnější nebo komu udělí cenu nějací odborníci za to, že jeho hudba je ta nejsprávnější. Pro měření měřitelných hodnot sportuji.
 
Proč ceny většinou nepřebíráte?
Mám na práci důležitějších věci, jsem velmi vytížený a ceny považuji spíš za společenské divadlo. Nesporně beru v potaz, že je to výborná reklama, ale jde to i beze mě.
 
Je umělecká cena, které si vážíte?
Ocenění za reálné prodeje si přebrat chodím, jako občasné poděkování celému týmu spolupracovníků. Někdy mi zavolá kamarád a přemluví mě jako v případě cen Óčka.

Obdobné anketní hlasování mne ale spíš dráždí, přestože v něm často boduji. Zajímá mě především cesta desek a myšlenek k lidem do domácností, opačný směr příliš nevyhledávám.

D 

DVOJČATA
 
Nemrzí vás, že máte v rodině jen holky?
Máte pocit, že holky jsou něco méně než kluci? Já ne.
 
Máte na dcery času, kolik chcete?
Ne. Jako většina hodně zaměstnaných lidí v této společnosti.
 
Jakou životní filosofii se dcerám snažíte vštěpovat?
Nemám žádnou filozofii na pět řádků. Až nějakou objevíte, dejte mi, prosím, vědět - přihlásím se kurzů.

Takže zatím spíš hovoříme o různých i vážných a hlubokých tématech a já je nikam netlačím. Pro svět mají své vlastní oči. Anastázii diskutovat velice baví, malé jsou ještě malé a hlavní filosofií je pexeso.
 
Za jakého otce se považujete?
Za velmi milujícího. 

E 

EMIGRACE
 
Kdy jste měl největší touhu odejít do jiné země a proč?
Čas od času si se ženou s touto myšlenkou pohráváme, zejména když vrcholí nějaká ta mediální nedorozumění. Potom často přicházíme o mnoho sponzorů a partnerů, pro něž se stává ta kontroverze neúnosnou. Ale není to zatím nijak vážné.

Myslím, že se tohle téma znovu obnoví po naší live show Čaroděj. Mnozí lidé ve zdejších končinách jsou velmi netolerantní a nosí černé brýle, nyní nemyslím ty proti sluníčku. Uvidíme. Aspoň bude nějaká legrace.
 
Umíte si dnes představit, že byste žil v zahraničí?
Dovedu si představit žít kdekoliv, nějaké zázemí už přece jenom máme. Zéland nebo Bavorsko bych preferoval. Nemám strach z nového začátku, ale ani po něm nijak nebažím. 

F 

FOTBAL
 
Jak často na něj zajdete?
Na fotbal nechodím.
 
Fandíte nějakému klubu?
Ne. Sport mě zajímá jako faktor. Brzy ale snad už začnu fandit Drakům, děláme na tom.
 
Baví vás kolektivní sporty hrát?
Celkem ano, ale nemám čas. A lidi to nesmí brát moc vážně. Nesportuji proto, abych se s někým dohadoval.
 
FEMINISMUS
 
Jak na vás působí angažované feministky? Souhlasíte s nimi v něčem?
Nic podstatného o nich nevím. Jedno vím ale jistě, že každá žena by měla mít právo na komplexní osobnostní i profesní rozvoj a seberealizaci. Do jaké míry to společnost umožňuje, to nevím, nejsem žena. Neulpěl jsem v názoru, že žena je služka. Pro mne je žena půl. Všeho.

G 

GOTT
 
Poslouchal jste ho někdy?
Obávám se, že ne, promiň Karle.
 
Jaký k němu máte vztah?
Vážím si ho jako osobnosti, která má mnoho za sebou. Je to umělec, který dělá svoji práci na maximální možné profesionální úrovni. A to je přece super, ne?
 
Ohodnotil někdy váš zpěv?
Zpěv? To snad ne... Ale mírně s nadsázkou, myslím, že co se týče zpěvu, jsem kategorií sama pro sebe. Nesnažím se ani nějak hezky zpívat, chci co nejefektněji zasahovat tématem. 

H 

HAPKA & HORÁČEK
 
Kdy jste začali spolupracovat?
To už je dlouho. Mám k nim velice vřelý vztah. K oběma.
 
Co pro vás ta spolupráce znamená?
Setkání se dvěma velice atraktivními a charizmatickými muži.
 
HAVEL VÁCLAV
 
Co vám na něm vadí a co na něm naopak oceňujete?
Nechci hodnotit, nepřísluší mi to. Odpověď, kdo je vlastně pro mne Václav Havel, by vyžadovala skutečnou studii, jinak by to byl jen povrchní plk a těch je tolik, že už nemíním přidávat.

Nebojím se taky něco nevědět... Není to alibismus; kdybych byl na něj ostře nabroušený či naopak, zazní to tu na plná ústa. Z jednoho incidentu mezi námi ale nemůžu dělat žádné závěry.
 
HOMOSEXUÁLOVÉ
 
Jak se vyvíjel váš vztah k nim a co si o nich myslíte dnes?
Nejsem kompetentní hodnotit sexuální zaměření kohokoliv a tady přece nejde jen o homosexuály. Trochu bych ovšem ubral z veřejného akcentování sexuálních orientací a praktik. Sexualita by možná nemusela být tak okázalé, až agresivní téma, ovšem nijak mne to zase netrápí.
 
HRANÍ
 
Považujete se dnes vůbec za herce?
Samozřejmě. Jenže absolutního - hraji si na závodníka, hudebníka i pseudofilozofa.
 
Chystáte se v něčem hrát?
V live show Čaroděj budu mít jednu pikantní velkou roli a ve Zlatém Draku v Národním v Brně taktéž.
 
Co vás na herectví baví a co nebaví?
Herectví je fyzická i psychická dřina do úmoru, do padnutí a žádný odpočinek. Myslím, že na to prostě nemám ten specificky herecký energetický zdroj. Něco jiného je někde jinde si čas od času v něčem zajímavém přihrát.
 
HUDBA
 
Umíte si představit, že byste ji jednou přestal skládat i zpívat?
Jasně.
 
Proč vlastně zpíváte?
Že by mne umělecká činnost bavila?
 
Jste na hudbě existenčně závislý?
Jsou to jistě výrazné injekce do rodinného rozpočtu.
 
Jaké desky dnes nejčastěji posloucháte?
Teď neposlouchám v podstatě nic.

HRDOST
 
Nač jste hrdý?
Tímto směrem neuvažuji. Ale namátkou jsem hrdý na své krásné manželství a na dosavadní chování mých tří dcer. Ale víte jak to s dětmi je... Uvidíme. 

CH 

CHULIGÁNI
 
Co soudíte o téhle fotbalové subkultuře?
Každý dělá to, co je mu blízké... Na stadionech by mělo být bezpečno pro každého návštěvníka. Jestli se pak kluci někde chtějí v uzavřeném parku ztřískat, určitě bych jim nebránil, když to mají jako zábavu. Zdravotní následky si přece nesou dobrovolně sami. Nebudou-li do toho tahat nezúčastněné, co je mi po tom.
 
Býval jste kdysi sám fotbalovým chuligánem?
Napůl ano.
 
CHYBY
 
Jste si vědom nějaké své povahové chyby?
Někdy se cítím líný, i když v rámci produktivity to možná není úplně relevantní. Ale občas se tak cítím, možná i to mne tolik nakopává. Někdy jsem zas příliš zbrklý, ale to zřejmě vychází z faktu, že jsem emotivně založený člověk. 

I 

IQ
 
Měřil jste si ho někdy?
Neměřil. Zřejmě ale nebudu na horní ani na spodní hranici. 

J 

JEVIŠTĚ
 
Jaké míváte pocity, když jste před deseti tisíci fanoušky?
Vnímám, že je tam spousta lidí a já ji jim jdu předat svou energii. Je to fajn. Kdysi bych byl asi nadšenější, ale to jich právě nebylo tolik...

JOŽIN Z BAŽIN
 
Umíte si vysvětlit úspěch Ivana Mládka v Polsku?
Nezabývám se tím.
 
Máte ambice prosadit se jako muzikant v cizině?
Žádné velké, nekoncertuji moc rád. Necháme to plynout a uvidíme, zda přijde nějaká úžasná příležitost. 

K 

KDOŽ SÚ BOŽÍ BOJOVNÍCI
 
Proč vás tenhle chorál provází už skoro dvacet let?
Je to pro mne taková hodně složitá a rozvinutá forma novozélandské haky. Magie, chcete-li.

Daniel Landa
 
Z jakého důvodu si tolik vážíte husitů?
Nejde mi o nějakou historickou pravdu, jako spíš o symbol. V době, kdy si málokdo dovolil pípnout proti celoevropskému církevnímu trendu, povstal jeden člověk a projevil se jako svobodný. Zaplatil za to životem na hranici a stal se pro mnoho pokolení ikonou statečnosti a hledání pravdy.

Je dobře, že nějaké takové lidi máme, v těžkých chvílích se hodí a dodávají statečnost. Na protest proti upálení v cizině se potom rozbouřila jedna celá mrňavá zem... Když si svůj pidiosud a piditrable srovnám s Janem Husem, mám v podstatě po starostech.
 
KLAUS
 
Jaký je podle vás prezident?
Normální.
 
KNIHY
 
Co poslední dobou čtete?
Nyní mám rozečtené Foucaltovo kyvadlo od Eca.

KOSOVO
 
Uznal byste samostatnost Kosova?
Ne.

KŘESŤANSTVÍ
 
Jste křesťan?
Necítím se být s úplnou podstatou křesťanství v rozporu - pro mě zůstává velikou a tajemnou alegorií. Jsou někteří křesťané, jimž vůbec nerozumím a jsou jiní, které naopak hluboce chápu.

Náboženství nesoudím podle dogmatu, spíše osobně, podle jeho nositele. Jaké vyznává a snaží se žít hodnoty, takového mi ukazuje svého boha; potom se můžu rozhodnout, zda je to v souladu s mými závěry.

Jsou i lidé, kteří říkají, že v boha nevěří, a přitom jejich bůh, tedy první a hlavní princip, jsou peníze...
 
Chodíte do kostela?
Na mše ne, jejich pravé tajemství mi zůstalo z mnoha důvodů skryté. Občas si ale sám zajdu vychutnat hluboce klidnou atmosféru kostela a přítomnost specifického ducha. Sem tam volím mlčenlivý pobyt v klášteře  se svými přáteli mnichy.
 
KŘIVDA
 
Máte pocit, že vám někteří lidé křivdí?
Pocit křivdy podněcuje sebelítost. Pryč s ní. Je třeba se umět od takových věcí oprostit. Jsem celkem srovnaný, i když mám čas od času krátké, zato prudké ublíženecké záchvaty, zvládám to ale rok od roku lépe a rychleji.

Sebelítost je jedna z nejdestruktivnějších vlastností, protože bez analýzy nepoznáte, že to je zrovna ona a že ona mina bolesti netkví v ostatních, ale ve vás.

Spouštěč býval třeba bulvár, který lživě šlapal po cti našeho krásného manželství, které jsme si za ta léta vybojovali. Ale jestli někdo v novinách lže, je to otázkou jeho svědomí, ve mně už to žádné hlubší a dlouhodobější pocity sebelítosti, tedy křivdy, nezanechává. 

L 

LENOŠENÍ
 
Znáte ten pojem?
Jo, taky mě někdy baví... Ale jsou to pak bitvy se svědomím, a tak naštěstí nikdy netrvá dlouho.
 
Co děláte, když máte úplné volno?
Úplné volno? To je jako co? 

M 

MANŽELKA MIRJAM
 
Jak vás ovlivnila a ovlivňuje?
Na to se nedá odpovědět krátce, je to spíš téma na knihu. Nazval bych ji třeba: Moje půlka. To je celkem výstižná a stručná odpověď.
 
Prošel někdy váš vztah velkou krizí?
Každý vztah prochází určitými fázemi, světlými i temnějšími. Každá temnější nás ale k sobě ještě více přiblížila, takže díky za ně. Zkoušky lásku prověřují.
 
Co na ní nejvíc obdivujete?
Duši a obrovskou lásku, kterou ke mně cítí a dává mi ji celým svým životem najevo.

MARIHUANA
 
Co si myslíte o jejím kouření?
Všeho moc škodí.
 
Legalizoval byste ji?
Napůl. Na jedné straně bych trochu povolil, na druhé, tedy v ulicích, přitvrdil. Je to faktor, před kterým nelze zavírat oči a je třeba ho dostat pod kontrolu.

Obávám se, že bez částečné legalizace to nepůjde, mladí vyhledávají toto potěšení absolutně nekontrolovaně a Češi konzumují marihuanu nejvíc na světě, což svědčí o určitých chybných legislativních přístupech, ať už se to týká prevence, nebo přímo paragrafů.

Určitě bychom se neměli tvářit, že je konzumace jakkoliv normální... Hledat moudro je obtížné, planou vášně a nějaké střední cesty se společnost jen těžko dobírá. Přesto bych byl asi právě pro ni.
 
Co o drogách říkáte starší dceři?
Velice ji před tím varuji. Je to tělem i duší sportovkyně, tak uvidíme.
 
MAŠÍNI
 
Jsou pro vás hrdinové?
Nic není černobílé, ale oni se cítili ve válce, emoce měli vybičované jako štvaná zvěř. Vlastně štvanou zvěří byli, potom se těžko chováte normálně... Je to složité.
 
MATÁSEK
 
Jak se vyvíjel váš vztah a jak si rozumíte dnes?
Déle jsme se neviděli, ale vždy ho rád uvidím a poklábosím s ním. Prošli jsme spolu velmi zásadní etapou a nikdy jsme se od sebe neodvrátili. To je velmi cenné a hezké.
 
MINDRÁKY
 
Myslíte, že jste nějaké někdy měl?
Cítil jsem klasickou méněcennost, strach z násilí. V útlém mládí jsem se například styděl i za chabé osvalení.
 
Považujete se dnes za nezakomplexovaného člověka?
Nevím o ničem, jsem úplně v pohodě. Dokázal jsem si úplně všechno, co jsem potřeboval. Je to ovšem otázka spíš pro psychoanalytika, třeba by něco vyšťoural. 

N 

NÁRODNÍ ODPOR
 
Co si myslíte o dnešních českých neonacistech?
Nic o nich nevím, stojí úplně mimo centrum mé pozornosti, stejně jako jejich protivníci.

Kdo překračuje zákony, patří za mříže, a od toho je policie; jinak máme demokracii. Platím velmi vysoké daně, a tak snad nemusím rozumět všem hnutím a spolkům, nemusím se o ně starat a nemusím k nim zaujímat zasvěcená stanoviska.
 
NESROZUMITELNOST
 
Proč jste nikdy nehovořil o aktivitách jako byl Ordo Lumen Templi nebo nyní Zlatý Drak naprosto srozumitelně, konkrétně? 
Po počáteční palbě o nás bez nás jsme ztratili chuť. Navíc v OLT šlo především o hluboká témata do diskuse a veškeré pokusy být stručný pro tisk ztroskotaly nešikovnými a ještě pokrácenými vyjádřeními, kde jste i sám sobě přišel jako idiot.

Příště je prostě třeba napsat obsáhlý materiál, ze kterého bude možné čerpat. V tom si myslím tkvěl hlavní problém OLT. Zlatý Drak je jasný a jednoduchý, představte si takový rozšířený fantasy Sokol.

NOHAVICA
 
Vadí vám jeho chování před převratem?
Odpustil jsem mu, hned jak jsem to dočetl. To je jeho věc, nejsem morální soudce, v jeho situaci jsem nebyl a je to dávno. Jako umělce si ho nesmírně vážím.
 
Posloucháte jeho desky?
Dříve jsem si úplně ujel na jeho Divném století. 

O 

OMLUVA
 
Umíte se omluvit?
Jistě.
 
Cítil jste někdy potřebu někomu konkrétnímu se omlouvat?
Samozřejmě. Ale nechte mi i kousek soukromí, ano?

ORLÍK
 
Kdy jste si naposledy pustil nějakou jeho desku?
Pochybuji o tom, že vůbec někdy, stejně jako své sólové desky.
 
Kdy přesně vám v Orlíku došlo, že děláte něco špatně?
Krátce před rozpadem, když začalo docházet k větším výtržnostem. 

P 

PENÍZE
 
Jste zabezpečený na celý život?
Ne.
 
Potřebujete dnes k životu nějaký luxus?
Ne, ale žiju tím, na co mám, a teď si trochu luxusu můžeme dovolit.

Šlo to i bez luxusu a do budoucna nevíte, co přijde, takže je lepší si příliš nezvykat a vychutnat spíše určité okamžiky, když na něco hezkého máte a koupíte si to.
 
Co je hlavním zdrojem vašich příjmů?
To je skutečně různé, peníze z hudby tvoří asi největší část. Nedělám věci pro peníze, vím, že když to bude mne i lidi bavit, peníze prostě budou.

Dnes bohužel pro značnou část posluchačů vytváříme hodnotu, kterou užívají, ale neplatí za ni. Naštěstí mám příznivce mezi mnoha slušnými lidmi, kteří za práci platí nejen instalatérovi, ale i umělci.
 
PUNK
 
Jaký jste měl a máte vztah k pankáčům?
Dřív jsme byli kámoši, pak ne a teď nesoudím lidi podle skupin. Je mi to jedno, jak se kdo učeše a co poslouchá za hudbu.
 
PODNIKÁNÍ
 
V jakých oborech podnikáte kromě umění?
Orientujeme se především na umění, ovšem naše nová firma Fraternitas Draconis hodlá rozevřít nůžky poněkud více; uvidíme, kam nás kdo nechá strčit nos. Aby Drak mohl stavět divy, je potřeba vydělat velké peníze. A nebude to úplně jednoduché a hned...

Totéž platilo i o OLT, kde byly možnosti nějakých rychlejších zisků hned na začátku zdařile zablokovány.

Peníze jsou odpovědí i na otázku, proč jsme nepostavili kromě parku třeba i letiště. Na park jsme nevybírali, vydělali jsme na něj s dětmi z několika dětských domovů - a to jde pomalu, i když máte do startu na činnost celkem slušný obnos za prodej desek s Krylovými písněmi.
 
POLICIE
 
Kdy jste se dostal naposledy do konfliktu s policií?
Nedostávám se do nich.
 
Zač vás policie nejčastěji zatýkala v mládí?
Za co asi...
 
Měl jste někdy strach, že můžete skončit ve vězení?
Ano.

POLITIKA
 
Koho byste dnes volil?
To je nejtěžší otázka rozhovoru... Co se týče politických stran, nabídka je obdobná jako kdysi v sovětském obchodu s masem.

Sám uvažuji spíše pravicově a nikde od politiků nevidím jasnou vizi. Možná se jen dobře nedívám. 
 
Napadlo vás někdy, že byste do politiky vstoupil aktivně?
Seriózně ne.
 
PRÁCE
 
Na čem teď pracujete?
Začíná mezinárodní mistrovství republiky v rallye a my budujeme profesionální tým s tříletým plánem, v dubnu mám turné Československo, pak představení Kvaska v Kalichu, kde musím dodělat pro ženu trochu nějaké muziky, hudební představení Zlatý Drak v listopadu v Národním v Brně, psaní a příprava live show Čaroděj, založení a provoz nadačního fondu Zlatý Drak, spolupráce na rozjezdu firmy Fraternitas Draconis (Bratrstvo Draka), která nám bude zajišťovat potřebné dračí finance, dále připravujeme složité webové stránky se hrou Tajemství Zlatého Draka...
 
PŘISTĚHOVALCI
 
Jste smířený s tím, že je Česká republika stále multikulturnější?
Všeho by mělo být s mírou. Právě Kosovo mě v tomto ohledu trochu straší a rád bych, aby taková témata řešili moudří moudře. Je to jako kotel emocí a já do něj nepotřebuji nic přilévat.

Nejsem příznivcem nějakého přehnaného multikulturalismu a nedomnívám se, že je z dlouhodobého hlediska úplně rozumný.

Proti slušným lidem nemám nic, když sem v nějaké kontrolované míře z ciziny přicházejí a akceptují naše kulturní a sociální podmínky, to je snad jasné. 

R 

RADAR
 
Vadil by vám americký radar v Česku?
Intuitivně bych tu radši měl nějaký evropský radar, když už.

REVOLUCE
 
Jaký je váš nejsilnější zážitek z konce roku 1989?
Že už mě nestihli sbalit.
 
Demonstroval jste?
Ano, tak hodinu a půl před vypuknutím policejních aktivit jsme naštěstí museli do divadla na představení.
 
Zapojil se nějak do tehdejšího dění Orlík?
Dá se říci, že Orlík kvůli tomu před revolucí vznikl.
 
ROMOVÉ
 
Co si dnes o Romech myslíte?
Ukazujte mi k posuzování jednotlivce a nenuťte mne být nevhodně schématický. Takto bych rád přistupoval ke všem.
 
Kolik procent z nich je podle vás nepřizpůsobivých a pro společnost spíše škodlivých?
Nejsem statistika, to jste měl přijít, když jsem byl mladší, jistě byste se dočkal nějakého prima zaručeného plku.

Daniel Landa
 
Našel jste si mezi nimi někdy přátele?
Neposuzuji lidi podle těchto kategorií a nechci je tam ani cpát. Lidé, kteří znám, jsou pro mne dobří občané ČR, tedy pro mne dobří Čechové, nebo slušní cizinci u nás žijící. Jinou kategorii nemám.
 
Jak se vám líbí kapela Gipsy.cz?
Panu Bangovi a panu Lavičkovi fandím, ukazují dalším cestu, že to jde, když se chce. Víc takových, slouží jako výborný zdroj motivace a inspirace!
 
ŘÁD
 
Proč přesně jste opustil Ordo Lumen Templi?
Bylo to velmi těžké rozhodování, jedná se o moje vynikající přátele. Po dlouhém rozvažování jsem jim nabídl rezignaci, neboť jako velmistr jsem nebyl schopen řád za čtyři roky nikam podstatně posunout a bylo potřeba učinit zásadní rozhodnutí.

Na cestě hledání tváře OLT se teprve začaly definovat určité věci, řád se začal pozvolna profilovat jako křesťanské sdružení a já jsem dostával pocit, že s templářským křížem není možné jen tak letět po povrchu a hrát si na templáře a zároveň na čaroděje a draky a přitom objevovat Ameriku.

Poznal jsem mimo jiné, že náboženství lidi často rozděluje, a to mi vlastně nebylo příjemné. A tak jsem přešlapoval na místě a nebyl se schopen hnout. Bylo potřeba to rozetnout, protože jsem získal nepříjemný dojem, že svou nerozhodností brzdím vlastně všechny.

Hra a náboženství k sobě nějak nepatří, křesťanství je vážná věc a já si uvědomil, že k takto vážným věcem jsem zřejmě nedozrál a je třeba nechat to jiným. Ještě jsem všem nabídl transformaci ve fantasy hru, samozřejmě obsahem velmi obdobnou - jen fantasy forma se mi prostě zdála optimálnější a skýtala lepší možnost k realizaci, ale nebylo to všemi akceptováno.

Proto jsme s některými otevřeli hru na Zlatého Draka, po které jsem vždy toužil, a jiní zůstávají křesťanským sdružením s vazbou na staré, funkční katolické řády.

Potřeboval jsem se osvobodit od náboženství, protože to není přímo to, co bych si přál šířit a prezentovat. Na to, abych to zjistil, jsem ale potřeboval ujít pěkný kus cesty a protrápit se pěkných pár týdnů...
 
Dosáhl jste s řádem alespoň částečně toho, oč jste usiloval?
Samozřejmě. Krom hmatatelných výsledků ve formě úžasné spolupráce s dětmi a následné spoluorganizace výstavby a financování hřiště mě i ty diskuse o profilu řádu posunuly velice daleko. 

S 

SEBEIRONIE
 
Umíte se někdy zasmát sám sobě?
Nikdy. Jsem vážný jako smrt a když  mi něco na mně přijde směšné, pláču a píšu stížnosti řediteli zeměkoule, který okamžitě zjednává nápravu.
 
Nepřipadá vám po letech směšné to divadlo s Krylovými písněmi a bílými kápěmi na Vyšehradě?
Proč by mi mělo přijít směšné divadlo? Důležitý je obsah řečeného a zpívaného a ten byl úplně v pohodě. Koho to míjí a není ochoten přistoupit na určitou symboliku a zvýrazněnou formu, ať na to nekouká...

Do stojatých českých vod alespoň padl pořádný šutrák k diskusi o tématech, která člověka pálí. Forma byla optimální, stalo se to skutečnou kauzou a to jsem potřeboval. Jen té nenávisti a vášní tam mohlo být poněkud méně, dost nám to zkomplikovalo život. Radil bych příště trošku nadhled a nohy v teple.  
 
Nepřipadá vám někdy zpětně směšný váš sklon ke kázání davům?
Baví mě to, když je to baví. Když je to nebude bavit, taky mne to nebude bavit. Jsem svobodný člověk a dělám, co se mi zlíbí, jestli dovolíte. Dokonce mohu i pro některé vypadat směšně, to člověka neukousne.

Je řada lidí, kteří proto, aby nebyli směšní, raději nic nezačnou, a k těm já nepatřím. Za žádné chyby se nestydím, jsou součástí dlouhé cesty.

SMRT
 
Bojíte se vlastní smrti?
Snažím se žít tak, abych se bát nemusel, takže nebojím; svůj život naplňuji. Co bude, bude, a já to neřeším.
 
Kdy jste byl smrti nejblíž?
V rallye je to pořád něco. Sem tam mi dřív i mířili pistolí do obličeje, ale zůstalo jen u řečí a z těch strach nejde. Kdyby to někdo zmáčknul, tak už se zase bát nestihnete.
 
Věříte v posmrtný život?
Jistě. Víra je otázka volby a tak jsem si vybral to výhodnější.

STÁDO
 
Proč vlastně celý život chcete vést a organizovat lidi?
Nemám touhu vést, mám touhu nabízet, předkládat impulzy, strhávat lidi pro myšlenky, které považuji za dobré, provokovat k přemýšlení a diskusím, které vyústí v nějakou kreativní činnost.

Mám rád, když se tvoří, když něco vzniká, a jsem klasický hyperaktiv. Touha po vedení je výhradně vaše projekce a je vidět, že mne osobně neznáte. Často bych raději, aby vedl někdo jiný, zejména pro počet těch aktivit.  
 
STÁRNUTÍ
 
Cítíte už jakési příznaky stárnutí, ať už na těle nebo na duši?
Letos mi bude čtyřicet, a tak nevidím důvod cítit stárnutí. Tělo i duši mám v mimořádné kondici. Stáří čekám později, myslím, že si to užiju. Tedy doufám a věřím.

STRACH
 
Cítíte se být někdy ohrožený?
Ne. Ale nechodím moc rád na veřejnost, nebaví mě, jak si vás všichni točí nebo fotí na mobil jako hrocha v zoo. Někdy je to opravdu příšerné a ponižující.

STUD
 
Jsou momenty ve vašem životě, za které se stydíte?
Jsou momenty, které vůbec nebyly dobré, myslím, že to je přesnější.
 
ŠTĚSTÍ
 
Co vám dnes chybí ke štěstí?
Jsem šťastný člověk. 

T 

TETOVÁNÍ
 
Jsou kérky, které byste nejraději ze svého těla odstranil?
Ne.
 
Nebylo chybou, tetovat si na hruď rudý templářský kříž?
 
Cože? Proč proboha? Je to bezva tetování, úžasná vzpomínka na velice obohacující životní etapu. Navždy mne to spojuje s některými přáteli.
 
TOUHA
 
Po čem právě teď toužíte, konkrétně i obecně?
Aby nám Zlatý Drak postavil co nejvíce divů.

TURNÉ
 
Čeho se před velikými koncerty bojíte a na co se těšíte?
Nebojím se ničeho a netěším se na nic. Užiju si to kdyžtak až tam.
 
Proč koncertujete tak málo?
Není to v centru mé pozornosti. 

U 

ÚSPĚCH
 
Jak si vysvětlujete, že máte coby muzikant takový komerční úspěch?
Možná to bude tím, jak jsem směšný. 

V 

VLASTENECTVÍ 

Stále jste hrdý Čech, vlastenec?
Jistěže jsem vlastenec. Proč bych neměl být? Možná jsem něco prošvihl, ale to už je to trestné? Nebo je to zatím jen hloupé a nebezpečné?
 
Proč je podle vás v dnešní době tak důležitá láska k vlasti?
Láska k vlastní zemi je důležitá v každé době, aby bylo mezi lidmi příjemné ovzduší a něco krásného a trvalého vznikalo.

Dnešní lidé tu potřebu tolik nemají a podívejte, jak to tu vypadá. Samý fast food a pěkné benzinky. Jaké jsou naše duše, tak vypadají i naše ulice, tak se lidé chovají. Nepleťme si prosím lásku k vlasti se řvaním "Jsi Čech". 

VLASY
 
Jak dlouho jste holohlavý?
Dlouho.
 
Dočkáme se ještě někdy vlasatého Daniela Landy?
Netuším. Pleška mi jde k duhu.
 
VZDĚLÁNÍ
 
Jaký jste býval student?
Průměrný.
 
Považujete se dnes za vzdělaného muže?
Průměrně. S určitými přesahy. 

W 

WHITE POWER HUDBA
 
Poslechnete si občas nějaké skinheadské kapely?
Ne. Ani pankáče a ani pop. 

X 

XAVIER BAUMAXA
 
Jak se vám líbí hudba tohoto písničkáře?
Je velmi šikovný. Za vynikající píseň považuji Ozajstný hip hop.

Co si myslíte kritického o písni Nazijazz, kterou napsal o vás?
Chápu ho, kdybych já viděl Landu tak, jak ho vidí on, také bych ho neměl rád. Je to jen otázka optiky...

Vůbec se na něj nezlobím, protože on tomu věří a jako umělec koná svou plamennou povinnost. Přesto je s tím antisemitismem skutečně v poněkud  jiné pohádce.

Landa, o kterém on zpívá, je náš společný nepřítel. Je to roztomile paradoxní. Prostě divadlo.

X-FACTOR
 
Co si myslíte o pěveckých soutěžích?
Nesleduju je, a když, tak úplně náhodně. Televizi u nás doma považujeme za vraha času. Radši pro ni budeme tvořit. 

Z 

ZBRAŇ
 
Chodíte ozbrojený?
Jsem ozbrojen neutuchající touhou snít a zkoušet své sny realizovat.
 
Hodila se vám zbraň někdy v praxi?
Tato stále. O jiných nechci mluvit, to už raději nechám kovbojům.

ZLATÝ DRAK
 
Oč má váš nový projekt usilovat?
Představte si Sokola jako velice rozsáhlou fantasy hru. Tak asi tak.
 
Kolik mu věnujete času?
Veškerý.
 
Bude se projekt Zlatý Drak týkat i vašich dcer?
Nějak určitě, Stázka už je Dráče a malá kouzelnice. Chová krásného Draka jménem Mariasarmin, už ji zvolna učím čarovat.
 
ZPĚV
 
Myslíte si, že jste dobrý zpěvák?
K tomu, co dělám, to naštěstí nepotřebuji.
 
Snažíte se svůj hlas trénovat?
Ne.
 
ŽIDÉ
 
Jaký máte názor na politiku Izraele?
Nemám rád války a nelíbí se mi hysterie, která je kolem tohoto státu šířena, ať už z té, anebo ze druhé strany. To je tak všechno.

Raději se soustředím na ponoukání našinců a ani v tom se kolikrát neorientuji. Kde planou vášně, mlčí většinou rozum. A to je bída.

 

 

zdroj: xman.idnes.cz